Balık Tüketmenin 10 nedeni

Balık Tüketmenin 10 nedeni

Balık Tüketmenin 10 nedeni
Balık Tüketmenin 10 nedeni Sağlıklı yaşam için Balık Tüketmenin 10 nedeni siz okurlarımız için araştırdık.

1. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Balık İçeriğindeki çoklu doymamış yağ asitleri kolon, prostat ve meme kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma etki gösteriyor. Omega3’ler antiinflamatuar özelliğe sahip oluyor. Balık vücuttaki virüs, bakteri, parazit gibi enfeksiyonlara karşı direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. ve kış mevsiminde gripten korunmada da etkili oluyor.

2. CİLDİN YAŞLANMASINI GECİKTİRİR

Balıklar protein açısından oldukça zengin bir kaynaktır. İçerdiği protein sayesinde cilde esneklik sağlayan kollajen dokusunu destekleyerek genç kalmanızı sağlıyor.

3. DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Balıklar içeriğindeki çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde, diyabeti olmayan kişilerde insülin direncini azaltarak diyabet görülme riskini azaltıyor.

4. KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI KORUR

Balıklarda Yapılan çalışmalar balık tüketimindeki her 20 gramlık artışın kalp damar hastalıklarının oluşma riskini yüzde 10 oranında azalttığını gösteriyor. İçerdiği EPA ve DHA sayesinde özellikle kötü kolesterol LDL’nin düşmesini sağlayarak, damarlarda pıhtı oluşmasını ve buna bağlı gelişen felç riskini önler.

5. UNUTKANLIĞI ÖNLEMEDE YARDIMCI OLUR

Balık Beyin yapısının yüzde 60’ı yağlardan oluşuyor. Balık beynin gri bölgesinde bulunan yağ asidi olan (DHA) kaynağı. DHA beyin sinyallerinin iletimi için gerekli olan beyin hücre zarları için yaşamsal önem taşıyor. unutkanlık, bunama ve diğer nörolojik hastalıklara karşı çok etkilidir. Ayrıca balıkta bulunan DHA sayesinde özellikle çocuklarda dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu giderildiği, okuma becerilerinde de artış sağlandığı belirtiliyor.

6. BAĞIRSAK SAĞLIĞINI KORUR

Balık Omega 3’ün özellikle kalın bağırsak kanserine karşı koruma sağlaması tespit edilmiş. Ayrıca yapılan bir çalışmada yeterli omega 3 tüketen kişilerde kalın bağırsak kanserine bağlı ölüm riskinin yüzde 70 oranında azaldığı belirtmiştir.

7. GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER

Balık Omega 3 yağ asitlerinin görsel gelişim ve retina sağlığı açısından önemli olduğu biliniyor. yapılan araştırmalar, yeterli balık ve omega-3 yağ asitleri tüketen kişiler göz hastalığı oluşma riskinin balık tüketmeyenlere göre daha az olduğu görünmüştür.

8. EGZAMA RİSKİNİ AZALTTIRIR

Balıklarda Yapılan bazı çalışmalar balığın sedef hastalığı ve egzama gibi deri hastalıklarının da önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

9. EKLEM HASTALIKLARINDAN KORUR

Balık mutlaka tüketimi özellikle iltihaplı eklem hastalıklarına karşı koruma etkisi gösteriyor.omega 3 yağ asitleri sayesin de antienflamuar özelliğe sahip ve bağışıklık sistemini destekleyerek vücuttaki iltihap oluşumunu önlüyor.

10. AKCİĞERLERİ GÜÇLENDİRİR

Balıklarda Yapılan birkaç çalışmada balık tüketiminin akciğerleri korumaya yardımcı olabileceği kaydedilmiş. Özellikle çocuklarda astım belirtilerinde azalması ve astımın önlenmesinde de yardımcı olabileceğine dair bulgular saptanmış.

Balık Tüketmenin 10 nedeni artık bu haberi okuduktan sonra balık tüketirsiniz. ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir