E-Ticarette Yeni Düzenleme geldi

E-Ticarette Yeni Düzenleme geldi

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi geçiyor. Bu sisteme bilgi vermeden e-ticaret yapanlara 5 ila 20 bin lira ceza verilecek.

Bankaların bulunduğu gerçek ve tüzel kişiler tüketicilerin istediği onayları belirler. Buna göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘Elektronik Ticaret Bilgilendirme Sistemi’ adı altında yeni bir sistem geçecek. Bu sistem, alan adı, mülkiyet, ticaret için satış gibi bilgileri içerecektir. 20 bin liralık cezaya bilgi vermeyenler.

DAHA İYİ TAKİP EDİLECEK

Bakanlık ayrıca ticari SMS’ler için bir ‘Onay Yönetim Sistemi’ oluşturmayı planlıyor. Bu sistemle, ticari mesajlar için vatandaşlar tarafından verilen onaylar belirli bir sistemde saklanacak ve kaydedilecektir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı elektronik ticareti daha iyi izlemek için harekete geçti. Bakanlık, bir önceki gün Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen Torba Yasası ile iki yeni sistemi devreye almaya hazırlanıyor.

 

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi

Buna göre, Bakanlık önümüzdeki dönemde “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi” yeni bir yaşam sistemine geçecek. Bu sistemde, gerçek ve tüzel ticaret memurları, kamu meslek kuruluşları ve ilgili kamu kurumları kayıt altına alınacaktır. Sisteme haber vermeyenlere 5 bin ila 20 bin liraya kadar para cezası verilecek. Bu sistemle, e-ticaretteki tüm aktörlerin bir bilgi sisteminde belirli bilgilere sahip olmaları sağlanacaktır. Alan adı, alan adının bulunduğu firma, bu alan adı üzerinden hangi ürünlerin satıldığı, servis sağlayıcılar, aracı servis sağlayıcılar, kargo şirketleri, lojistik firmaları, ödeme şirketleri ve bankalar, elektronik ile ilgili tüm aktörler hakkında bilgi içerir reklamları.

No Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir