Gebelikte Diş Sağlığınızı Koruyan tavsiyeler

dogum

Gebelikte Diş Sağlığınızı Koruyan tavsiyeler

Gebelik sırasında doğru oral ve diş bakımı annenin sağlığı için önemlidir. Kalsiyum kaynaklarını doğru oranda tüketme gibi bazı kurallara dikkat etmek, oral ve diş problemlerinden kaçınarak sağlıklı bir doğum sürecine katkıda bulunur.

Her hamilelik diş kaybına neden olmuyor

İnsanlar arasında olduğu gibi kalsiyum hamilelik sırasında annenin dişlerinden alınır ve her bebeğin annesine dişini kaybedeceği doğru değildir. Bazı anneler gebelik döneminde diş ve diş eti problemleriyle karşı karşıya kalır ve genellikle hamilelik sürecine son verirler. Bununla birlikte, sözlü ve diş sağlığını korumak için bazı dönemlerde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunların başında, annenin doğru miktarda kalsiyum kaynağı tüketiyor.

Süt ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi çok önemlidir

Ağız ve diş sağlığı açısından meyveler ve sebzeler, tahıl, süt ve süt ürünleri, et, balık ve yumurta, fosfor ve kalsiyum açısından zengin temel gıdalar olan A-C-D vitamini alarak, tüm gebelik süresi boyunca dengeli olarak alınmalıdır. Bebeğin ve annenin kemiklerinin gebelik süresince sağlıklı olmasını sağlamak için, anneye günde 1200-1500 mg kalsiyum verilmelidir. Momentum adayları bu süre zarfında süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumlu zengin yiyecekleri tüketmelidir.

Bebeğin diş gelişimi de etkilenir

Bebeğin diş gelişimi de rahimde başlar. Gebelikte, bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar. Bu süre boyunca anne, kendi sağlığı için ve bebeğin dişlerinin gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Hamilelik sırasında iyi beslenen ve yeterli ağız diş bakımı olan anneler, normal dönemde yaşayabilecekleri diş sorunları ile farklı bir sorun yaşamamaktadır.

Ağız hijyenine dikkat edilmesi çürük problemini engelliyor

Gebelik sırasında, tükürükteki asit miktarı artar ve dişler çürümeye duyarlı hale gelir. İlk birkaç ayda görülebilen gebe kadınlarda ağız hijyenine dikkat edilmemesi kusma riskini artırır. Dişetiyle ilgili problemleri olan anne adayları ağız hijyenine dikkat etmelidir; aksi halde hormonal değişiklikler nedeniyle diş eti problemleri artacaktır. Dişleri kanayan anneler dişlerini fırçalamayı bırakabilir. Bu, dişlerde daha fazla bakteri, diş etlerinde şişme, kızarıklık ve daha fazla kanamanın oluşmasına neden olur.

Hamilelik süresince diş hijyenine ve tedavisine dikkat edin!

 

1. Belli bir süre tatlıdan sonra diş fırçalanmalıdır.
2. Kusmadan sonra ağız bakımı yapılmalı, en azından ağız çalkalanmalıdır.
3. ‘Dişlerim kanıyor’ dişlerini fırçalamadan kaçınılmamalıdır.
4. Günde en az iki kez diş fırçalama diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılmalı ve plak birikimi önlenmelidir.
5. Gargles hamile çöp ya da hamile kadınlar için uygun sıcak tuzlu su ile yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve sakız hassasiyetini azaltır.
6. Kalsiyum alımı için dikkatli olunmalıdır.
7. Herhangi bir zorunluluk yoksa, doğumdan sonra röntgen prosedürleri ertelenmelidir.
8. İlk 3 ay için etkili diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler 2. aydan üç aya kadar; 4-5-6. Emekli maaşı ertelenmelidir. Son 3 ay içinde doğumdan sonra acil olmayan tedavilerin bırakılması da çok önemlidir.
9. Ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı bir doktor tarafından yapılmalıdır.
10. Lokal anestezi için özel bir durum yoksa sorun yoktur; Fakat her şeyden önce, jinekologun tavsiyesi alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir