Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

KONUT-KREDİSİ-TALEBİM-REDDEDİLİRSE-300x194

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda ilk yapacakları şey, sizin kredi notunuzu değerlendirmek olacağıdır.Kredi notunuzu yüksek tutmanız son derece önemlidir. Kredi notu hesaplanmasında göz önünde bulundurulan faktörler.

 • Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
 • Mevcut hesap ve borç durumu
 • Yeni kredi açılışları
 • Kredi kullanım yoğunluğu
 • Diğer bilgiler olarak özetleyebiliriz.
 • Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
  Cari hesap ve borç durumu
  Yeni kredi açma
  Kredi yoğunluğu
  Bunu diğer bilgi olarak özetleriz.
  Kredi geçmişinizde, kredi ürünlerinin mali kayıtlarının bulunduğu Kredi Kayıt Bürosu’nda var olmaya devam edebilmek için bilmemiz gereken hususlara göz atalım.
 • Tüm kredi kartlarımızdaki borçları en aza indirin.

Borcunuzu tüm kredi kartlarınızdan indirin. Mümkünse sıfırlayın. Asgari ödeme tutarını öderseniz zamanla sorunlarınız olabilir.

Kredi ödemelerini her zaman gün içinde yapın. Bankalar her zaman düzenli olarak borçlarını ödeyenlere karşı olumlu bir tutuma sahiptirler ve daha az yeni borç verme eğilimindedirler.

Kredi kartlarınızdaki limitlerin aynen ihtiyacınız olduğu gibi olduğundan emin olun. Sınırlarınız çok yüksekse skorunuz pozitif olmaz.

İhtiyacınız olmadan kredi için başvurmayın. Kenarında olduğunuzu, ancak aslında ödünç aldığınızı söyleyen herhangi bir para notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Tek ihtiyaçlarınız için birkaç kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Kısa sürede çok fazla uygulama yapmak olumlu bir işaret değildir.

Doğrudan olmasa da notunuzu dolaylı olarak etkileyebilecek bir duruma girmemek için istikrarlı bir finansal ömre sahip olmaya özen gösterin. Faturalarınızı zamanında öde veya otomatik ödeme talimatları verin. Para giriş ve çıkışının tüm yönlerini yakından takip edin. Açıklamalarınızı okuyun ve tüm giderlerinizi, özellikle de yüksek olanları inceleyin.

Ayrıca Findeks aracılığıyla Risk Raporunuzu düzenli olarak takip edin. En azından her ay bir Risk Raporu alırsanız, tüm bankalardaki tüm ürünler ve bu ürünlerin birlikte geliştirilmesi mali performansınızı sürekli kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Notunuzu ne kadar iyi kaldıracağınız dan hala emin olamazsanız veya sorularınız varsa, Not Uyarma servisini kullanın

Bankalardan bir kredi talep ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey kredi derecenizi değerlendirmektir, bu nedenle kredi derecenizi yüksek tutmanız önemlidir. Kredi derecelendirme hesaplamasında dikkate alınan faktörler;

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir