SGK primlerini geri alma

bunları biliyor musunuz

SGK primlerini geri alma

SSK primlerini geri alma Primi tamamlayamayan ortak para alabilirsiniz

Emeklilik yaşına rağmen primlerini dolduramayanlar topladıkları parayı topluca toplayabilirler. İşte parayı almak için şartlar …

Çalışanlar, emekli olabilmesi için belli gün sayısı için prim ödemekle yükümlüdürler. Buna ek olarak, yaş ve yıl şartını yerine getirmelidirler. Bazı sigortacılar prim gününü dolduramıyor çünkü yeterli iş bulamıyorlar.
ÖNCELİKSEL YETERLİLİK

Bu sigortacılar emekli olmak için, sistem aynı zamanda askeri hizmet ve doğum gibi olanaklar da sunuyor. Ancak koşulları yerine getiremeyen milyonlarca vatandaş hala var. Eğer bu vatandaşların istihdam olanakları yoksa, ödenen primler boşa gitmez. SSI bu primleri topluca geri ödüyor. Devlet memurlarında bu durum bir kesi biçimindedir.
RIDERS’I alabilir misin?

İşyerinde sigortalı olarak çalışmama veya kendi işini yürütme (Bag-Kur).

. Emeklilik için üç şartdan ikisini tamamlamak için: yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş gereksinimi.

DERSİNİZİ ALABİLİRSİNİZ

Bu koşullara sahip olanlar gerekli primleri tamamladıklarında zaten emekliye ayrılıyorlar. Ancak primleri eksikse ve tamamlayamıyorsa, paralarını geri alabilirler. Parayı, vefat eden sigortalıların meşru mirasçılarını yerine getirerek alabilir. Dul emeklilik, yani dul ve yetim maaşı, yasal mirasçılarına bağlanmamalıdır.
Ücretli primlerin geri ödenmesi için yazılı olarak başvurulması gereklidir. 4 / a (SSK olarak bilinir) sigortalının prim bonusu için işinden ayrılmasından sonra; 4 / b (Eski adıyla Bağ-Kur) sigortalıların, örneğin, işyeri kapatıldıktan sonra SGK’da hazırlanan tahsis talebi ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvurmaları gerekmektedir.

Hak sahiplerine ölüm bedeli ödenmesi durumunda, hak sahipleri, 18 yaşını doldurmamış olanların orta öğretim olması durumunda, SGK tarafından hazırlanan tahsis talebi ve beyan taahhüt belgesine başvurmaları gerekir; bunlar, bir öğrencinin sertifikası ilgili eğitim kurumundan alınması ve engelli çocuklar için bir sağlık kurulu raporu.

BAŞVURUNU GÖNDERİNİZİ GÖNDERİN

Parayı talep edebilmek için dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurmak gerekir. SGK bunu otomatik olarak yapmaz. Bu yüzden her zaman bir dilekçe ile başvuruda bulunur. Ajans durumu inceler ve şartları yerine getirirseniz geri ödeme yapar.

İŞÇİ ÖDEMESİ

Eski SSK üyeleri (4A) için hem işçi hem de işveren primleri 2008 öncesinde ve sadece 2008 yılından sonra kendi adına ödenerek işçilerin katkıları geri ödenir. Bag-Kur’a (4B), bir tarih farkı yaratmadan ödedikleri primlerin hepsine geri verilir. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleridir.

MUHTEMEL PREMIUM EKLEME MUHTEMEL

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve askerlik hizmeti borcu gibi doğum primleri iade edilmez. Kolektif para alanlarında her şey emeklilik için yapılmaz. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsan, bu sefer ‘ihya’ sistemi yürürlükte. Aranızda size verilen prim günlerini mevcut primlerinize ödeyebilirsiniz.

İLGİ GÜNCELLEŞTİRİLMEYEN YOKTUR

Bu ödemelerde SGK geçmiş zamana faiz ödememektedir. Bununla birlikte, para yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre sıfırlanır ve tutardaki azalma ortadan kalkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir